Ripple jest to firma z sektora usług finansowych zajmująca się ułatwianiem procesu płatności poprzez użycie systemu blockchain. Wykorzystuje ona technologię blockchain do dokonywania transakcji na swej sieci. Ripple, w przeciwieństwie do większości platform kryptowalut, posiada zdefiniowaną płaszczyznę działania, ma ono własną niszę pozwalającą mu pobudzić rozwijanie funkcjonalności, zachowując przy tym infrastrukturę instytucji, z którymi jest zintegrowane. Ripple zbudowane jest wokół mechanizmu konsensusu opartego o zaufanie, który umożliwia płynną transmisję aktywów po sieci. System ten jest wydajny, ale nie bezpieczny, dlatego też celem zapewnienia bezpieczeństwa i właściwego dostarczania aktywów opracowano XRP. Umożliwia ono bezpieczne dostarczanie aktywów poprzez kontrakty kryptograficzne przechodzące pełną kontrolę funkcjonowania celem ustalenia autentyczności, a to wszystko w ciągu kilku sekund.

Tradycyjne branże oraz instytucje płatności i transakcji napotykały podobne przeszkody w swej działalności, gdzie wielokrotnie zadawano pytanie na temat bezpieczeństwa i gwarantowanej dostawy. Różne instytucje w branżach finansowych przemieszczają pieniądze płynnie po swych sieciach, lecz jednoczesne śledzenie i monitorowanie transakcji pomiędzy rejestrami powodowało sporo problemów. Przemieszczanie się pieniędzy pomiędzy różnymi kontami zamyka się całymi dniami, a nawet i po tym nie ma gwarancji ostateczności. Ze względu na ten mozolny proces, owe instytucje pobierają wysokie stawki jako opłaty transakcyjne. Chociaż banki te dysponują ustanowionymi liniami zaufania pozwalającymi im przyjmować nawzajem od siebie weksle, dzięki czemu każda strona ma czas rozliczyć saldo we własnym tempie, nie rozwiązuje to jednak problemów różnych rejestrów pomiędzy instytucjami finansowymi.

Ripple XRP | 100tokens.com

Utworzenie ripple chart dokonało wielkiego postępu w unifikacji transakcji rejestrowych w różnych instytucjach finansowych. Stara się ono ulepszyć proces poprzez utworzenie jednolitej sieci łączącej rejestry. Redukuje to poświęcony czas poprzez utworzenie bezpośredniej ścieżki pomiędzy stronami transakcji. Sieć Ripple funkcjonować może poprzez obsługę stron mających z nim wzajemne połączenie; przykładowo jeśli A i B to dwie strony chcące dokonać transakcji, lecz poziom zaufania między nimi jest niski; a C ma wzajemne połączenie z A i B, wymiana towarów i płatności odbywa się poprzez C. Pozwala to na bezproblemową transakcję pomiędzy dwiema stronami nie wymagając zaufania między nimi. Jeśli jednak nie posiadają wzajemnego połączenia, wprowadzana jest grupa pośredników tworząca zaufaną linię transakcji umożliwiającą płatności, co tłumaczy węzły biorące udział w technology blockchain Ripple.

Co więcej, podobnie do Ethereum, Ripple wykorzystuje strategiczny model pozwalający na łatwe zaznaczanie wszelkich drobnych zmian stanu sieci rejestrów. Owe zmiany to w praktyce ruch przychodzący i wychodzący pieniędzy na skutek transakcji, a owe transakcje zmieniają ogólny stan bazowego konta. Zasadniczo bloki nie istnieją w sieci Ripple. Zamiast tego wykorzystywane są wersje rejestru. Węzły na blockchainie otrzymują informacje na temat transakcji przychodzących i informują połączonych partnerów. Węzły te okresowo gromadzą zatwierdzone transakcje i zapisują je w zamkniętych rejestrach, czyniąc je nieodwracalnymi. Transakcje niezatwierdzone znajdujące się w blockchainie sieci Ripple przekazywane są według określonej umowy indywidualnie celem zadecydowania, które z nich zostaną bądź nie zostaną dołączone do rejestru. W związku z tym zaakceptowana instancja staje się ostatnią zamkniętą warstwą, przedstawiającą najbardziej aktualnego członka rejestru według procedury konsensusu.