Na przeciągu lat pojawiały się różne niepewności w świecie kryptowalut, które skutkowały redukcją wartości wielu walut cyfrowych, podczas gdy niektóre straciły całą swą wartość. Sprawiło to, że wielu inwestorów wycofało się z finansowania kilku projektów kryptowalutowych. Czasem to konkurencja na rynku krypto powoduje trend spadkowy, innymi razy przyczyną może być kiepski zarząd. Najlepsze technologie oraz zdolne zespoły programistów w dużej mierze przyczyniły się do długofalowego powodzenia kryptowalut takich jak Ethereum, Ripple i Litecoin. Sieć blockchain Monero ma wiele argumentów przemawiających za tym, że to dobra kryptowaluta inwestycyjna na wiele kolejnych lat. Do czynników tych należą;

  • Prywatność: Dzięki integracji algorytmów kryptograficznych takich, jak sygnatury pierścieniowe, adresy typu stealth, oraz pierścieniowe transakcje poufne, transakcje wykonywane na Monero są wyjątkowo prywatne, nienamierzalne i mało narażone na cyber kradzież. Algorytmy te pomagają ukryć adres odbiorcy, konkretnego nadawcę w obrębie grupy blockchain, a także łączną ilość przelewanych Monero. Doprowadziło to do wzrostu zapotrzebowania i ceny Monero zarówno w działaniach legalnych jak i nielegalnych.
  • Wdrożenie Portfela Sprzętowego: Zarząd sieci Monero współpracuje z Ledger nad stworzeniem portfela sprzętowego dla kryptowaluty Monero. Portfele Monero sprzętowe stanowią najbezpieczniejszy środek przechowywania kryptowalut. Oprócz portfelów sprzętowych, Monero można także bezpiecznie przechowywać w innych typach portfelów, takich jak portfele desktopowe, portfele mobilne, portfele webowe, zimne portfele USB oraz portfele papierowe. 
  • Postęp technologiczny: Zawsze istnieje potrzeba rozwoju istniejącego systemu w celu zwiększenia jego funkcjonalności i skuteczności. Większość kryptowalut stale opracowuje nowe metody, za pomocą których mogą one wykonywać swe operacje w sposób optymalny. Tak samo sieć Monero również pracuje nad różnymi projektami ulepszającymi prywatność, bezpieczeństwo, szybkość transakcji i inne aspekty Monero. Jeden z tych projektów nosi nazwę “Kovri”. 
  • Szybkość transakcji: Osoby prywatne oraz firmy pragnące zainwestować w kryptowalutę o szybkiej prędkości transakcji powinny wybrać Monero. Wykonuje ona około 50 transakcji na sekundę więcej, niż Bitcoin. 
  • Osiągnięcia poparte dowodami: Pomimo sporej ilości kryptowalut na rynku oraz sztywnej konkurencji, Monero plasuje się pośród najlepszych kryptowalut na świecie. Utrzymało swą pozycję jednej z sieci blockchain z najwyższym poziomem prywatności. 

Wymienione wyżej argumenty wskazują, iż Monero jest kryptowalutą o potencjale przynoszenia sporych zysków z upływem czasu. Istnieją jednak pewne czynniki zagrażające rozwojowi Monero. 

  • Regulacje i zgodność: Zrozumiałym jest, iż ceny kryptowalut zwykle spadają wraz ze wzrostem liczby regulacji. Monero mogłoby zostać dotknięte przez regulacje ze względu na jego użycie w nielegalnych działalnościach biorące się z wysokiego poziomu prywatności oferowanego przez sieć Monero. Jeśli do tego dojdzie, mogłoby to doprowadzić do redukcji ceny Monero i ostatecznego upadku sieci. 
  • Rosnąca konkurencja: Istnieją i inne kryptowaluty również oferujące wysoki poziom prywatności, takie jak ZCash, Verge i Dash. Wraz ze wzrostem liczby tego typu kryptowalut popyt na Monero zacznie spadać.